×

Amica przejmuje CDA Group

  • 1 grudnia 2015
  • Blackpartners
Udostępnij artykuł:

Amica kontynuuje realizację swojej strategii HIT 2023. Jednym z filarów strategii rozwoju jest akwizycja i poszerzenie rynków zbytu. Po 2,5 roku negocjacji, Amica przejmuje 100% akcji CDA Group z Wielkiej Brytanii. Transakcja kosztowała Amice 147 mln PLN, finansowanych przez 7-letnie obligacje oraz środki własne. Cena uwzględnia również 7 mln GBP na kontach CDA.

Dzięki przejęciu CDA, Amica umacnia swoją pozycję na rynkach zachodnich. Jeszcze przez 18 miesięcy, do dyspozycji pozostanie dotychczasowy właściciel i założyciel CDA – Ian Kershaw. Umożliwi to bezbolesny proces przejęcia i łagodne wdrożenie nowych właścicieli do spółki.
Dalsze kroki Amici to na pewno kolejne przejęcia, których możemy się spodziewać jeszcze 2016 roku, w celu umocnienia swoich pozycji na rynkach zagranicznych. Kierując się dalej strategią HIT 2023, Amica będzie rozważała przejęcia na rynkach w Hiszpanii, Francji oraz Włoszech.
Kolejną inwestycją będzie wybudowanie nowej fabryki w celu nadążenia za rosnącym popytem.
Strategia Amici jest bardzo przemyślana i konsekwentnie realizowana. Dotychczasowy brak zadłużenia i wysokie zyski ze sprzedaży czynią ją jednym z najlepszych firm w Polsce.

Amica
Jeden z liderów sprzedaży dużych AGD(lodówki, kuchenki, pralki itp.) na rynku polskim z udziałami rzędu 16%. Portfolio firmy można rozdzielić na 3 grupy produktowe:
-AMICA – Europa zachodnia i centralna
-GRAM – Skandynawia
-HANSA – Europa wschodnia
Obecnie ok 70 % produkcji sprzętu, przeznaczonych jest na eksport. W okresie I-III kwartał 2015 r. spółka uzyskała 71,05 mln PLN skonsolidowanego zysku netto w porównaniu do 57,19 PLN rok wcześniej.
Dotychczas, największymi zagranicznymi rynkami zbytu były kolejno: Niemcy, Rosja i Wielka Brytania. Akwizycja CDA Group, powoduje detronizację Rosji i zwiększenie nacisku na rynek brytyjski.

CDA Group
Brytyjska firma handlowa również sprzedająca głównie duże AGD. W roku obrotowym 2014/2015 spółka osiągnęła zysk rzędu 43 mln GBP. Spółka nie posiada zadłużenia. Główną różnicą pomiędzy spółkami jest ich produkcja. Część produkcyjna zlecana jest chińskim podwykonawcom.

Udostępnij artykuł:

Dowiedz się, jak z naszą pomocą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.Skontaktuj się z nami