×

AB InBev przejmuje SAB Miller, właściciela Kompanii Piwowarskiej

ABInBev przejmuje SAB Miller, właścicieka Kompanii Piwowarskiej
  • 4 grudnia 2015
  • Blackpartners
Udostępnij artykuł:

Belgijski gigant browarniczy Anheuser-Busch InBev przejmuje za 107 mld dolarów południowoafrykański numer dwa w tej branży SAB Miller, który jest właścicielem m.in. Kompanii Piwowarskiej. Dzięki takiemu zabiegowi, powstanie największe na świecie konsorcjum piwowarskie i oznaczato, że dokonała się jedna z największych konsolidacji w tym roku.

Informacja o potencjalnym połączeniu pojawiła się 16 września, kiedy to SAB InBev Miller poinformował, że otrzymał propozycję przejęcia od Anheuser-Busch InBev. Po ponad miesięcznych negocjacjach strony ustaliły główne warunki, w tym cenę ustaloną na 107 mld dolarów.

Co to oznacza dla rynku w Polsce?
SAB InBev Miller to główny i najważniejszy gracz na rynku polskim w postaci Kompanii Piwowarskiej w której skład między innymi wchodzi: Tyskie, Lech oraz zeszłoroczny król sprzedaży – Żubr. Polski rynek przemysłu browarniczego jest nasycony i dojrzały. Obecnie powstała nowa moda na małe, lokalne browary i to one narzucają dynamikę zmian. KP stworzyła linię piw i kampanii reklamowych, które reagują na nowe zapotrzebowanie rynkowe. Pomimo tego największy ilościowy udział w sprzedaży mają marki z segmentu średniego do którego zalicza się właśnie Żubra.

Inwestycja AB InBev InBev nie będzie miała znaczącego wpływu na rynek polskiego przemysłu browarniczego. To czego możemy się spodziewać to wprowadzenie marki Budweiser do sprzedaży detalicznej w segmencie premium. Jest to największa marka pod skrzydłami AB InBev i najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych. Obecna moda na piwa wymyślne i lokalne, może zapobiec lub nawet odroczyć znaczną ekspansję nowego trunku w Polsce. Z drugiej strony, AB InBev powinno kontynuować promocję Tyskiego na inne kontynenty, który cieszy się znaczną popularnością na rynkach zagranicznych.
Podsumowując, pomimo jakże dużej konsolidacji nie powinniśmy oczekiwać rewolucji, a Kompania Piwowarska skupić się musi na ugruntowaniu swojej pozycji lidera, którym od wielu lat jest. Transakcja pozwoli jednak na umocnienie się w segmencie premium oraz na rynku HoReCa

Udostępnij artykuł:

Dowiedz się, jak z naszą pomocą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.Skontaktuj się z nami