×

Fundusze Private Equity – mądry kapitał

Wycena firmy to jak wycena Snickersa
  • 2 grudnia 2015
  • Blackpartners
Udostępnij artykuł:

Codziennie spotykam się z Właścicielami i Zarządami firm średniej wielkości, którzy stają w obliczu dalszego rozwoju swojego biznesu.  Prawie zawsze planują jego finansowanie długiem, a gdy już osiągną maksymalne zadłużenie zastanawiają się nad wprowadzeniem na giełdę (tutaj zwykle z powodów prestiżowych, nie ekonomicznych). Zaskakująco rzadko rozważają współpracę z funduszami typu Private Equity (PE), które nie są najtańszym, ale z całą pewnością najmądrzejszym kapitałem dla firm średniej wielkości.

Inwestycje funduszy PE widzimy na każdym kroku – Żabka,  Zelmer, Travelplanet, Polcard, Sphinx, Empik, Wirtualna Polska, Home.pl, Meritum Bank – to tylko przykłady niektórych firm, które rozwijały się wspólnie z funduszami PE. Chociaż niektóre inwestycje zakończyły się fiaskiem (np. Orbis Travel) to jednak zdecydowana większość odniosła ogromy sukces, który nie byłby możliwy przy finansowaniu dłużnym lub udziałowym poprzez giełdę. Dlaczego więc takie success stories  nie zachęcają kolejnych przedsiębiorców do skorzystania z tego źródła finansowania? I co właściwie wnoszą fundusze PE ponad inne formy kapitału?

PE na polskim rynku

Niedługa historia polskiego rynku kapitałowego sprawia, że fundusze PE dopiero zaczynają się u nas rozwijać. Daleko nam jeszcze do wskaźników krajów anglosaskich, zarówno pod kątem nasycenia funduszami, ich wielkości, jak i różnorodności. Biorąc jednak pod uwagę tylko 25-letnią historię wolnej gospodarki, nie mamy się czego wstydzić. Jest u nas obecnych co najmniej kilkanaście dużych i bardzo profesjonalnych funduszy, z których każdy przeprowadza rocznie co najmniej kilka transakcji. Takie fundusze jak Innova, Enterprise Investors, Waterland, czy Value4Capital to marki same w sobie, które inwestują zwykle kwoty w przedziale 20-500 mln zł w bardzo różnych formach (od klasycznego nabycia udziałów do rozwiązań hybrydowych typu mezzanine).

Dlaczego PE to mądry kapitał?

Finansowanie dłużne ma jedną zaletę – jest tanie i pozwala (do pewnego poziomu) obniżyć koszt kapitału. Wprowadzenie firmy na  giełdę pozwala pozyskać znaczący kapitał, zwiększyć prestiż i uwiarygodnić się wobec kontrahentów i interesariuszy. Jednak jednie private equity dostarcza właścicielom wiedzę i bogate doświadczenie niezbędne przy dalszym, dynamicznym rozwoju. W momencie inwestycji fundusz staje się współwłaścicielem firmy i ponosi takie samo ryzyko jak dotychczasowi właściciele. Jako inwestor jest zainteresowany maksymalnym wzrostem wartości rynkowej (nie zysku) i akceptuje znacznie większe ryzyko niż np. banki. Dodatkowo fundusze PE dają wsparcie specjalistycznym know-how w zakresie zarządzania, finansów, marketingu oraz w zakresie międzynarodowych kontaktów branżowych i biznesowych – samodzielne pozyskanie tej wiedzy przez przedsiębiorstwo mogłoby być bardzo kosztowne.

Szybszy rozwój

Chcielibyśmy rozwiać wszystki mity związane z funduszami Private Equity i w związku z tym, wspólnie z kancelarią Squire Patton Boggs i funduszem Waterland, organizujemy spotkanie dla właścicieli i kadry zarządzającej średnich przedsiębiorstw. Więcej informacji znajdziecie Państwo na www.szybszyrozwoj.pl

Anna Jasik, Partner
Mikołaj Lipiński, Partner

Udostępnij artykuł:

Dowiedz się, jak z naszą pomocą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.Skontaktuj się z nami