×

Małe i średnie przedsiębiorstwa z optymizmem patrzą w przyszłość

  • 3 grudnia 2015
  • Blackpartners
Udostępnij artykuł:

Ponad 70% firm średniej wielkości i 63% firm małych jest zdania, że 2015 rok będzie dla ich biznesu lepszy niż poprzedni. Tylko co 10 firma jest zdania, że obecny rok będzie gorszy, a w grupie tej przeważają firmy zatrudniające do 50 pracowników. Z największym optymizmem w przyszłość patrzą przedstawiciele branży FMCG i nieruchomości – wynika z badania przeprowadzonego przez butik doradczy Blackpartners na ponad 2000 firm z sektora MSP.

W przeprowadzonym w styczniu br. badaniu wzięło udział 2312 małych i średnich firm z całej Polski. Aż 71% średniaków (wg klasyfikacji unijnej) jest zdania, że obecny rok przyniesie poprawę sprzedaży przy co najmniej takich samych marżach. Największymi optymistami w tej grupie są deweloperzy (78%) oraz branża FMCG (76%). Po drugiej stronie jest branża reklamowa (z wyłączeniem Internetu) oraz budownictwo niemieszkaniowe – odpowiednio 57% i 63%. – Deweloperzy już wiedzą, że dołek cenowy jest za nimi. Ta sama informacja powoli dochodzi do osób poszukujących mieszkań. Skoro taniej już nie będzie to zaczynają aktywniej rozglądać się na rynku zanim ceny nieruchomości znowu poszybują do góry. Jeśli chodzi o rynek FMCG to popyt krajowy od dłuższego czasu jest siłą napędową polskiej gospodarki i w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić – uważa Mikołaj Lipiński, Partner w Blackpartners.

Mniej optymistyczne są małe przedsiębiorstwa, które za główny problem nadal uważają zatory płatnicze. Co prawda 63% z nich jest zdania, że 2015 rok przyniesie im poprawę wyników, to aż 18% jest zdania przeciwnego. Prawie co piąta firma uważa, że ten rok nie przyniesie zmian lub nie ma zdania na ten temat. Najbardziej optymistycznymi branżami są produkcja (68%) i usługi (66%). Z większym niepokojem w przyszłość patrzy branża budowlana oraz firmy, które są silnie uzależnione od eksportu. Według Mikołaja Lipińskiego to wynik wciąż niepewnej sytuacji politycznej w naszym regionie oraz istotnych wahań kursów walut.

W badaniu spytano również czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2015 roku. Zdecydowana większość (56%) wskazała na poprawę płynności, a zaraz po niej (35%) na dalsze uproszczenie systemu podatkowego. To była już druga edycja badania Blackpartners, w której udział wzięło 80% z poprzedniego roku oraz 20% nowych przedsiębiorstw.

Udostępnij artykuł:

Dowiedz się, jak z naszą pomocą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.Skontaktuj się z nami